فهرست

معرفی کتابخانه های واحدهای تابعه

کتابخانه زهراوی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بابل

 کتابخانه دانشکده پزشکی در سال ۱۳۸۵ با پی گیریهای به عمل آمده از سوی مسئولین امر و ضرورت وجود یک کتابخانه تخصصی، در محل پردیس دانشکده تأسیس و با نام  کتابخانه زهراوی از مهر ماه سال ۱۳۸۶ رسماً فعالیت خود را آغاز نمود . مساحت ساختمان کتابخانه حدود ۴۰۰ مترمربع است و دارای ۲ سالن مجزای مطالعه خواهران و برادران با  گنجایش ۸۰ نفر دانشجو و نیز میز امانت، مخازن کتب فارسی و لاتین، بخش مرجع، مخازن نشریات ادواری فارسی و لاتین و خدمات زیراکس می باشد.

 رسالت کتابخانه 
رسالت اصلی کتابخانه، حمایت از برنامه های آموزشی و پژوهشی دانشکده است. مجموعه کتابخانه باید بازتابی از مطالب جاری در موضوعات مورد تدریس و تحقیق باشد و بتواند با تحولات در برنامه ها و فعالیت های آموزشی و پژوهشی دانشکده تحول و گسترش یابد.
هدف
 هدف کتابخانه تامین منابع لازم برای پاسخگویی به نیازهای آموزشی، تحقیقاتی و مطالعاتی دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارکنان و سایر افراد استفاده کننده از کتابخانه می باشد.

همکاران:

پرویز ناصحی  مسئول کتابخانه

عبدالمجیدد عباسی راد کارشناس کتابخانه

مهری وهاب زاده  کارشناس کتابخانه

مریم قربانی کارشناس کتابخانه

 

کتابخانه مرکز آموزشی درمانی بیمارستان آیت الله روحانی

کتابخانه مرکز آموزشی درمانی بیمارستان آیت الله روحانی بابل در راستای سیاست های آموزشی و پژوهشی همزمان با بهره برداری از بیمارستان در خرداد ماه 1388راه اندازی شده است.

کتابخانه مرکز آموزشی درمانی بیمارستان آیت الله روحانی بابل در راستای سیاست های آموزشی و پژوهشی همزمان با بهره برداری از بیمارستان در خرداد ماه 1388راه اندازی شده است. هدف کتابخانه عبارت است از: تامين منابع چاپي والکترونيکي لازم و کافي ، براي مطالعه و تحقيق، همراه با امکانات فيزيکي استفاده از آنها براي تمامي اعضاء هيات علمي،دانشجويان و کارکنان و ديگر بهره جويان مجاز در سهل ترين، سريعترين و مفيدترين شرايط ممکن

همکاران: 

حامد حسین زاده    فوق لیسانس علوم کتابداری و اطلاع رسانی   مسئول کتابخانه

عبدالرضا خیراله زاده     کارشناس کتابخانه   

کتابخانه بیمارستان امیرکلا بابل

معرفی کتابخانه بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی شفیع زاده امیرکلا

کتابخانه بیمارستانی به کتابخانه ای گفته می شود که در بیمارستانها و دیگر مراکز بهداشتی ایجاد می گردد و هدف آن اشاعه اطلاعات زیست پزشکی و بالینی برای اهل حرفه پزشکی مانند پزشکان ، پرستاران ،تکنسین های آزمایشگاهی و رادیولوژی، پیراپزشکان و مدیران بیمارستان هاست.

وظایف:

کتابخانه بیمارستانی عهده دار ارائه خدمات اطلاع رسانی دانش مدار در زمینه علوم پزشکی و بهداشتی است.

کتابخانه بیمارستانی باید بتواند اطلاعاتی را که متخصصان علوم پزشکی در طبابت بالینی هر روزه به آن نیاز دارند فراهم سازد و پاسخگوی سوالات آنها در زمینه اطلاعات پزشکی باشد.

کتابداران کتابخانه های بیمارستانی خدمات متنوعی ارائه میکنند و گاه نقش مختلفی چون مدیر، کتابدار بالینی- کتابدار اطلاع رسانی و... را برعهده دارند.

کتابدار بیمارستان کودکان امیر کلا :

منیژه امامی- کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی 

 خدمات :

انجمن کتابخانه های پزشکی در امریکا 19 خدمت مهم را برای کتابخانه های بیمارستانی توصیه کرده است. کل این خدمات بر اساس کارکردشان به پنج دسته تقسیم می شود:

 1. خدمات فنی
 2. خدمات اطلاع رسانی و مرجع
 3. خدمات آموزشی برای دانشجویان پزشکی و کاربران خدمات بیمارستانی و بیماران
 4. خدمات اداری و مدیریتی

  کتابخانه بیمارستان فوق تخصصی کودکان شفیع زاده امیرکلا نیز تلاش دارد تا وظایف خود را در راستای این اهداف به انجام برساند.

  تاریخچه کتابخانه بیمارستان کودکان شفیع زاده امیرکلا:

  کتابخانه بیمارستان امیرکلا عملا از سال 1376 با حضور کارشناس کتابداری  با اتاقی مجزا شروع به فعالیت نمود. (ایجاد کتابخانه از سال 1376)

  از آبان 1385 کتابخانه به محل کنونی تغییر مکان داد.

  خریداری و سفارش کتب مورد نیاز اساتید- سازماندهی کتابها و منابع- سفارش مجلات فارسی- درخواست مجلات لاتین مورد نیاز کتابخانه بیمارستان- تهیه نرم افزار کتابداری (پویا) پارس آذرخش و ورود اطلاعات و منابع موجود در کتابخانه در نرم افزار پویا می باشد.

   

  "اولین کتابخانه بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی بابل که به رایانه و برنامه کتابداری پارس آذرخش مجهز شد و امانت  وسازماندهی کتاب از طریق رایانه انجام گرفت."